Arutelul “Eesti tulevikulugu otsimas”
sündinud tulevikulugu
Vaata lisa: www.arvamusfestival.ee/eestilugu
Me näeme, et ka 25 aasta pärast räägime ja teeme teadust, poliitikat, kultuuri eesti keeles. Keel on meile oluline, sest on meie identiteedi alus. Keele säilimine tagab selle, et on alles ka need asjad, mis on meile olulised: eestikeelne teater ja kõrgkultuur, võimekus rääkida ka teadusmaailmas eesti keeles. Me oskame hoida mitmekesisust: hoida alles nii pärimuskultuuri ja viljeleda kõrgkultuuri.
Ka Eestisse väljastpoolt tulejad õpivad rääkima eesti keelt, et suhestuda meie rahvaga. Eesti on avatud, kuid jääb maailmas iseendaks – väärtustades just seda erinevat, erilisust, mis meil on.
Ka 25 aasta pärast oleme me nn loodusrahvas, kelle jaoks loodus on loomulik keskkond. Meie loodus on puhas. Sealt ammutame me elujõudu ja tervist. Me käime marjul, seenel ja oskame kasutada taimi ravimiseks. Viimane ei muutu eksklusiivseks, vaid on kättesaadav kõigile.
Me pöörame jätkuvalt tähelepanu oma järelkasvule juba kõige alguses – meie sünnituskultuur on ema ja lapse keskne. Meie lapsed on oodatud ja hoitud. Meil on terved pered ning võrgustik, et toetada ja aidata neid, kes abi vajavad. Meie inimesed tunnevad end osana oma perest, suguvõsast, riigist – nad teavad, kust nad tulevad ega tunne end pidetuna.
Me elame riigis, kus inimesed julgevad katsetada, tundmata hirmu läbikukkumise ees. Just katsetades me õpime. Meil on kasutusel kodanikupalk, et inimene saaks
teha seda, mis talle meeldib ja millest on kasu meie ühiskonnal. See on võtmeks, et inimesed julgeksid katsetada.
Me oleme riigina nagu üks leiutajateküla. Ka koolihariduses oleme suutnud tekitada õhinapõhise õppe. Samuti oleme suutnud viia innovatsiooni põllumajandusse. Oleme leidnud viisi, kuidas masinate kõrval hakkama saada. Me ei konkureeri masinatega, vaid suudame nendega koostööd teha.
Me käitume ausalt. Eesti on esimene korruptsioonivaba riik maailmas. Meie otsuste mõõdupuu on inimeseks olemine – vähem ametnikke, rohkem inimesi. Me teeme oma otsuseid nii südame kui mõistusega – läbi selle suudame korda saata suuri asju. Inimeseks olemine vähendab ka vajadust kurja teha. Poliitikud on oma rahva teenijad, riik oma rahva teenistuses.
Me mõtleme positiivselt, pöörame tähelepanu enda arendamisele ning oleme tervemad. Oleme ka keskkonnateadlikumad – tekitame vähem prügi ning oskame seda taaskasutada. Nt on meil poodides süsteem, kuidas pakendivabalt tooteid osta.
Kokkuvõttes on Eesti 25 aasta pärast hoolivam, tervem ja iseenda erilisusest teadlikum ja seda ka väärtustavam ühiskond.
Arutelu juhtis: Anu Vahtra-Hellat
Arutelul osalesid: Kirsika, Karin, Laur, Pille, Igor, Margus, Marianne, Priit, Kristo
Millal arutelu aset leidis: 14.08.2015
Kus arutelu aset leidis: Arvamusfestivalil