Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.

Eesti tulevikulugu otsimas

Ikka ja jälle arutletakse meie ühiskonnas teemal, kas Eesti vajab ühte, kõiki Eestis elavaid inimesi, ühendavat lugu. Leidub tuliseid pooltolijaid ja veel tulisemaid skeptikuid. Kuulates erinevaid osapooli on kõik tavaliselt nõus tõdemusega: „Kui meil ei ole oma lugu, siis võime äkki avastada, et oleme osa kellegi teise loost.“

Mis see on, millele toetame oma ühtsustunde? Mis on need ühisväärtused või milline on see lugu, mis tõmbab magnetina tagasi laia maailma tarkust ja õnne otsima läinud kaasmaalased? Milline on see lugu, millele me toetame uhkustundega oma identiteedi ka tulevikus? Kas Eesti on modernne külaliik? Või moodne inkubaator, kus on alles pärapõrgud? Või saladuste maa, kus tuntakse ussikeelt? Mis on see, mis meile täna rõõmu valmistab ja kuhu me teel oleme?

Selliste küsimuste üle arutlemiseks kutsume kõiki 23.-29. novembrini toimuval kodanikualgatust ja kodanikuühiskonda tutvustaval Ühisnädalal üheskoos Eestist unistama ja oma tulevikulugusid kirja panema. Arutelusid saab omaalgatuslikult läbi viia ükskõik kus või millal.

Aruteludel mõtleme üheskoos, millisest Eestist unistame, otsime ühist, kuid ühise leidmisest olulisemaks peame üksteise kuulamist ja mõistmist.

Tulevikuloo arutelu on mõeldud kõigile, kellele läheb korda Eesti tulevik. Arutelus osalemine ei vaja eraldi ettevalmistust.

Kuidas tulevikulugude kogumine alguse sai?

Esimesel Arvamusfestivalil 2013. aastal istus kohvikus ja ajas juttu seltskond, kelle vestlus päädis mõttega, et Eesti vajab narratiivi, ühte ühist eesmärki, mis puudutaks meid kõiki. Idee laagerdus pikki kuid ja järgmisel talvel, teise Arvamusfestivali ettevalmistuse ajal jõudis see Eva Truuverki kaudu festivali korraldajate lauale. Nii see algas. 2014 augustis istusid esimese festivalipäeva lõpus lõkketule valgel koos 100 inimest ja unistasid. Kõik lahkusid rikkamatena – ühised unistused ja kuulatud lood olid need, mis kaasa võeti.

Miks on meil tarvis tulevikulugusid koguda?  

Tulevikulugude kogumine on vajalik selleks, et teada saada, kuhu Eesti rahvas tahab tulevikus jõuda ja millises Eestis nad soovivad elada. Selline teadmine saab sündida vaid juhul, kui eesti rahvas selle peale koos mõtleb. Mida rohkem inimesi oma tuleviku üle juurdleb, seda täpsema “tulemuse” saame.

Tulevikulugu ei saa kunagi valmis. Ka ei mõtle me välja ideaalstsenaariumit Eesti tuleviku jaoks, sest iga Eesti elanik on erinev ja tuleb oma unikaalse meeleolu ja kogemusega, tõlgendades olukorda erinevalt. Oluline on üheskoos mõtlemine ja teineteise kuulamine.

Kuidas arutelu välja näeb?

Tulevikuloo arutelu on grupiarutelu, kus erinevad inimesed arutelujuhi juhendamisel arutlevad ja unistavad, milline võiks olla Eesti 25 aasta pärast. Arutelu kestab umbes 1,5 tundi ja arutelugrupi hea suurus on 7-8 inimest.

Arutelujuht võib olla igaüks, oluline on soov ja julge pealehakkamine. Arutelujuhi ülesanne on enne arutelu mõnekümne minuti jooksul süveneda arutelujuhendisse ja teha endale selgeks arutelujuhi roll.

Arutelu võib läbi viia ükskõik kus ja millal, näiteks koolis, tööl, pereringis või sõprusringkonnas. Kui sobiv aeg ja koht on leitud, siis edasine protsess toimub arutelujuhi eestvedamisel Arvamusfestivali tiimi koostatud juhendi põhjal.

Mis saab kogutud lugudest edasi?

Kõik kirja pandud tulevikulood talletame ning edastame tõlgendamiseks loovmõtlejatele, kirjanikele, luuletajatele, stsenaristidele, kunstnikele ja teistele lootuses, et nendega tegeletakse edasi ning need annavad oma panuse Eesti loo sündi. Kõigi tulevikuloo arutelujuhtide nimed avaldame 2016. aasta alguses Arvamusfestivali tänulehes. Kui kirjapandud loost sünnib looming, kajastatakse autorite nimed. 2016. aasta Arvamusfestivalil pühendatakse üks aruteluala tulevikuloost esile kerkinud teemadele.

Selleks, et kogutud tulevikulood jõuaksid võimalikult paljudeni, avaldame saadetud lood Arvamusfestivali kodulehel.

Eesti tulevikulugusid on kogutud nii eelmise kui ka selle aasta Arvamusfestivalil Paides, 2015. aasta Narva Arvamusfestivalil ning 2015. aasta Muinastulede ööl.

Tulevikuloo arutelu läbiviimise juhend on vabalt allalaetav SIIN.

Saada meile oma tulevikulugu SIIN.

Lisainformatsioon

Marten Lauri
Eesti tulevikulugude eestvedaja
marten.lauri@arvamusfestival.ee
5907 4104