Warning: Use of undefined constant slug - assumed 'slug' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data01/virt39692/domeenid/www.arvamusfestival.ee/2015/wp-content/plugins/arvamusfestival/af.php on line 494
Tõe- ja lepitusprotsess: võimalus kuulata ja olla kuuldud, leida minevikus rahu ja alust ühise tuleviku jaoks. - Arvamusfestival 2015
Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.
Tagasi kava juurde

Tõe- ja lepitusprotsess: võimalus kuulata ja olla kuuldud, leida minevikus rahu ja alust ühise tuleviku jaoks.

Kuulamine ja rääkimine ning suure pildi nägemine on inimesele olulised, sest see, kuidas me suhtleme inimestena, mõjutab kuidas me suhtleme kogukonnana ja riigina. Räägime sellest, kuidas rääkida, kuulata ja tunnistada neid tegusid, mis on tehtud võimu poolt ja/ või võimu korraldusel.

Eestis on komme kas läbielatust ja negatiivsetest asjadest mitte rääkida või rääkida, aga mitte kuulata teisi; vaikitakse, tehakse nägu, et pole midagi olnud või surutakse oma tõde teistele peale. Allasurutud emotsioonid ja lahtirääkimata kogemused ei aita kaasa omavahelisele läbisaamisele erinevate kogemustega ja mälestustega inimeste (nt rahvusgruppide ja põlvkondade) vahel. Kanname endaga kaasas palju taaka, aga uued võimalikud konfliktikohad on õhus. Kui me ei ole osanud lahendada vanu olukordi, siis kanname kogemused edasi uutesse olukordadesse ja jätkame oma senist taktikat. Terve ja avatud ühiskonna kujunemiseks on meil inimeste ja kogukondadena vaja osata kuulata ja suhestuda, võimet näha suuremat pilti ning erinevuste kõrval ühisosa ning olla ratsionaalne.

Mitmetes riikides on tõe ja lepituse protsessid loonud üksteise mõistmise kultuuri. Räägime kuulamisest ja rääkimisest: ei otsi ühte tõde, vaid leiame minevikus rahu ja mõtleme, mida teha edasi. Arutleme näidete ja asjatundlike kogemuste najal, mida tõe ja lepituse protsess endast kujutab ja kuidas seda kasutatakse. Meil on ettekujutus, kas taolist algatust ja protsessi on Eestis vaja ning kui jah, siis kuidas see peaks välja nägema ja milliste praktiliste meetoditega me seda lahendaksime.

Detailid

Kuupäev: 15.08.2015
Kellaaeg: 13:00-14:30
Ürituse lava: Väärtuste ala
Moderaator: Kristina Mänd (kodanikuühiskonna asjatundja)
Osalejad: Tiina Jõgeda (psühholoog ja ajakirjanik), Pavel Ivanov (ajakirjanik ja avalikkussuhete juht), Märt Rask (kauaaegne poliitik ja jurist) ja Marianna Drozdova (psühholoog).